<br />
<b>Warning</b>:  Trying to access array offset on null in <b>/data01/virt80548/domeenid/www.ulemistetervisemaja.ee/htdocs/wp-content/themes/yt-theme/single.php</b> on line <b>9</b><br />

Luues uut raviteekonda Ülemiste Citys koostöös Pealinna Perearstide ja digitaalse peavalu kliinikuga Migrevention

Pealinna Perearstide ja Migreventioni unikaalne koostöö Eestis pakub peavalude ning migreenide korral süsteemsemat, kiiremat ja tulemuslikumat ravi

Tänaseks on Ülemiste Tervisemajas asuva Pealinna Perearstide ning Migreventioni (rakendus, mis aitab viia peavalude ravi uuele tasemele) koostöö kestnud pisut rohkem kui pool aastat. Selle aja jooksul on asunud tööle neli spetsiaalset peavaluõde ning peavalude ja migreenide raviteekond on saanud üsna täpselt paika. Tehtud on ka esimene rahulolu-uuring ning aeg on esitleda selle tulemusi.

Koostöö algas eelmise aasta oktoobris. „Esmatasandi meditsiinis on selline koostöö unikaalne nähtus,“ kirjeldab Migreventioni tegevjuht Katrina Laks. Migrevention on tarkvaraettevõte, mille digitaalne peavalukliinik ühendab endas patsiendile mõeldud mobiilirakenduse ja spetsialistidele mõeldud töölaua. “Pealinna Perearstid on esimene esmatasandi meditsiiniasutus Eestis, kus kasutatakse Migreventioni rakendust ning kus on tööl spetsiaalsed peavaluõed. Tänaseks on Pealinna perearstidel tööl neli peavaluõde, kes kasutavad oma töös Migrevention rakendust, neist kolm Ülemiste Tervisemajas ning üks Lasnamäel,” selgitab dr Kristel Amjärv, Pealinna Perearstide asutaja ja Ülemiste Tervisemaja juhataja.

“Alustasime vaikselt mõne patsiendiga, kuid juba novembris suurema hooga,” meenutab dr Amjärv. Tänaseks on peavaluõdedel rohkem kui 60 patsienti. “Anname endale aru, et peavalu ja migreenipatsiente on palju ning teavitustöö osas on tööpõld lai. Peavalu pole selline asi, mis peaks olema elustiil. Seda ei pea kannatama. Inimesed lihtsalt harjuvad aastatega väga paljude asjadega, aga see ei peaks olema nii. Ravivõimalused on täna nii palju laienenud ja tänu sellele saame ka pakkuda paremat, kiiremat ja kindlasti süsteemsemat lähenemist,” lisab ta.

Rahulolu-uuringu tulemused

Rahulolu-uuring viidi läbi nii tavakasutajate kui ka meedikute hulgas. “Need olid pikad telefonivestlused patsientidega ning kohtumised peavaluõdedega,” ütleb dr Amjärv. Tulemused olid väga positiivsed. “63% ehk 2/3 osalenud patsientidest täheldasid seisundi paranemist,” kommenteerib Laks ning lisab, et see on märkimisväärne, kuna peavalu ja migreeni põdejad ei julge tavaliselt tunnistada, et neil on parem, sest kardetakse, et siis läheb seisund uuesti halvemaks. Samuti on see tema sõnul kõnekas fakt, sest tavalise medikamentoosse raviga ei saavutata üldiselt rohkem kui 20- 30% seisundi paranemist. “Nüüd aga on näha, et medikamentoosne ravi, digitaalne lahendus ja spetsiaalse õe toetus koos toovad olulise muutuse ja see on meie kui rakenduse tootja jaoks väga suur asi.”Õige ravimini jõudmine võib Laksi sõnul võtta aega 10-12 aastat. “Migrevention kindlasti kiirendab seda protsessi,” toob Laks ühe olulise rahulolu põhjuse välja.

Lisaks uuriti, kas Migreventsioni rakendus suurendab patsientide turvatunnet. “Pean seda isiklikult selle rakenduse üheks olulisemaks plussiks. See annab inimestele turvatunde, et spetsialist on lähedal ning vajadusel saab sellele inimesele kirjutada,” selgitab dr Amjärv. Ka küsitluses osalenud olid sellega nõus– tervelt 80% vastasid, et Migreventsioni rakendus toob neile turvatunnet.

Maksimumtulemus õdede poolel

Peavaluõdede rahulolu Migreventioni rakendusega oli samuti kõrge. “Küsisime, kas nad tunnevad, et raviteenus on paranenud ning kas see on piisavat kiire. Hinnangut palusime anda kümne palli süsteemis ning tulemused olid vastavalt 7, 5 ja 8,5. Seega, võib öelda, et need on väga head tulemused,” ütleb Laks. Lisaks mõõdeti õdede uuringus soovitusindeksi ehk NPS skoori ning see tuli 100 ehk maksimum.

Migreventsioni ja Pealinna Perearstide koostöö on ka kuluefektiivne, sest peavalu kaebusega inimene ei pea ootama perearsti vastuvõtule aega, vaid saab spetsiaalse peavaluõe juurde minna. Alates uue raviteekonna algusest on perearstide peavaludega seotud vastuvõttude arv langenud 38% (võrdluses eelneva aasta sama perioodiga). “Tervishoiusüsteemis on see raha sääst, kui vastuvõtu teeb arsti asemel õde. Kui on vaja, saab muidugi perearsti vastuvõtule ja sealt edasi ka eriarsti vastuvõtule. Tänu Migrevention koostööle saab Pealinna Perearstide kaudu registreerida ka peavalu tippspetsialisti neuroloog dr Mark Braschinsky digivastuvõtule,” selgitab dr Amjärv.

Migrevention rakendust arendatakse Ülemiste Citys asuva tervisetehnoloogia kiirendi Health Foundersi alt. Migrevention rakendus on kasutajale tasuta ning on alla laetav nii Google Play kui Apple App Store keskkondadest.

Loe meie esimest blogipostitust Migreventionist siit! (https://ulemistetervisemaja.ee/ulemiste-citys-loid-kaed-kaks-terviseedendajat-pealinna-perearstid-ning-health-founders-all-arendatav-migrevention/)