SYNLAB-i laboriarst dr Jüri Laasik soovitab: neid analüüse tasuks suvisel ajal teha
See, et suvel on inimeste tervis parem, ei olegi müüt. Kuid miks on vaja ka siis vereanalüüse teha, selgitab Ülemiste SYNLAB Eesti laboriarst dr Jüri Laasik.
Dr Jüri Laasik ütleb, et suvel on tõepoolest inimestel parem tervis. Olulist rolli mängivad siin kindlasti värske toit, aktiivsem eluviis ning päike. „Lisaksin siia nimekirja veel ka asjaolu, et paljudel inimestel on sel perioodil puhkus. Kui inimene saab olla stressi- ja tööpinge vabalt, siis paranevad kahtlemata ka tervislikud näitajad,“ ütleb ta. Samuti rõhutab dr Jüri Laasik, et ka päikesel on siinkohal väga suur roll. „Meil räägitakse palju D-vitamiinist ja täiesti õigustatult. Tegemist pole ainult vitamiiniga, mis on seotud meie luude tugevusega, vaid D- vitamiin hoiab ka näiteks meie immuunsussüsteemi korras, samuti osaleb see vitamiin veel teistes organismi regulatiivsetes protsessides,“ ütleb ta ning lisab, et talvel on eestlastel selle tähtsa vitamiini tase reeglina madal. Suvel aga sünteesitakse naharakkude toel päikese ultraviolettkiirgusest piisavalt D-vitamiini ning ka see teeb üldise tervisliku seisundi paremaks.
Kas oled erand?
Siiski pole see kõigil nii. „Näiteks vanematel inimestel võib see protsess olla aeglustunud või kehvem. Viimasel ajal on sama tendentsi näha ka noorematel inimestel ja sellisel juhul on ka suvel oluline D-vitamiini toidulisandina juurde tarbida.“ Dr Laasiku sõnul pole alati vajadust võtta sama kogust, mis talvisel perioodil. „Tihti võib piisata ka poolest või veerandist talvisest kogusest.“ Selleks, aga et teada saada, kas ja kui palju keha suudab ise D-vitamiini toota ning kas on vajadus võtta seda ka toidulisandina juurde on dr Laasiku sõnul ülioluline ka suvel oma D-vitamiini tase vereanalüüsiga ära mõõta.
Vajalik võrdlusmoment
Üldiselt tehakse dr Laasiku hinnangul suvisel ajal pigem vähem vereanalüüse. „Inimesed sõidavad siis ringi ja tunnevad ennast paremini, tervis on parem. Nii võib paratamatult tekkida tunne, et vereanalüüsi tegemiseks pole mingit vajadust.“ Dr Laasik soovitab aga siiski teha põhjalikud analüüsid ka suvel ning seda mitmel põhjusel. „Puhkuse ja heaolu perioodil on oluline teha baasanalüüsid ning samad analüüsid võiks teha ka talvel, kui meil on täistööpinge ja pimedus. Nii saame väga hea võrdluspildi sellest, kuidas need tulemused omavahel erinevad. Milline on meie puhke- ja tööseisund.“
Lisaks ütleb dr Laasik, et võimalusel võiks teha analüüse kaks korda aastas. Näiteks kui analüüsid on tehtud vaid suvel võime elada talvisel perioodil optimismis, et meiega on kõik suurepärases korras. Samuti on erinevad uuringud näidanud, et näiteks kolesterooli tase on päikeserohkel ajal madalam. „Kui me saame vaid suvise või kevadise tulemuse, siis me ei saa objektiivset pilti.“ Kolesterool on dr Laasiku sõnul eestlastel sageli liialt kõrge. „Eks see tuleb meie toitumisharjumusest. Me ei söö nii palju mereande ja lahjemat liha kui lõunariikides.“ Dr Laasik soovitab siiski tarbida lahjemat liha ning paneb inimestele südamele, et ka kananahka ei maksaks süüa. „Ka see on väga kolesteroolirikas.“
Oluline näitaja suvel
Kuna Eesti puukidest on 75% nakatunud borrelioosi, siis soovitab dr Jüri Laasik ka puugihammustustele tähelepanu pöörata ning vajadusel selle diagnoosimiseks vereanalüüsi teha. „Borrelioos on Eestis aasta aastalt tõusvas tendentsis. Tüüpilise borrelioosi korral tekib hammustuse kohale punane, umber 7-10cm suurune laik, esineb kehv enesetunne, pea- ja lihasvalud ning kehatemperatuur tõuseb. Siiski 20- 40% juhtudest punast laiku ei teki ning siis ei oska ka inimesed kehva enesetunnet borrelioosiga seostada.“ Kui esinevad nähtavad sümptomid, soovitab dr Laasik kohe perearsti poole pöörduda, et saada õige ravi, mitte jääda ootama borrelioosi analüüse. „Borrelioosiga on nii, et mida rutem me saame ravi, seda efektiivsem see on.“ Siiski ei tasuks borrelioosi analüüsi täiesti ära unustada ka talvel, sest kui suvel jääb haigus ravimata, võib see ka talvel vaevusi tekitama hakata.
Tule tee oma suvised analüüsid Ülemiste Tervisemaja SYNLABis, Valukoja 7.