<br />
<b>Warning</b>:  Trying to access array offset on null in <b>/data01/virt80548/domeenid/www.ulemistetervisemaja.ee/htdocs/wp-content/themes/yt-theme/single.php</b> on line <b>9</b><br />

Ülemiste City Tervisemajas kontrollime ja hindame sünnimärgid Dermtest tarkvara abil

Dermtest arendajad asuvad Ülemiste Citys, mis loob meedikute ja arendajate vahelise sünergiaga toreda koostöö. Ülemiste Tervisemajas on kasutusel Dermtest tarkvara, mis aitab kiiresti dermatoloogi kaasabil kahtlaseid sünnimärke hinnata. See on eestlaste poolt loodud tarkvara, mis aitab patsiendil saada kiirelt vastus muutunud sünnimärgi osas, aga samas aitab ka dermatoloogidel nn ajaga kaasas käia ja pigmentmoodustisi spetsiaalse tarkvara abil jälgida.

Dermtest sai alguse 2013. aastal ning tegutsemisaja jooksul on kontrollitud üle 22 000 sünnimärgi ja avastatud rohkem kui 350 varast melanoomi. Need on suured numbrid, kuid Marelle Maiste, Dermtesti esindaja usub, et melanoomi numbrid suurenevad aasta aastalt ning seda nii Eestis kui mujal maailmas, sest nahavähi teadlikkus kasvab ning samuti tekib võimalusi sünnimärgi kontrolliks juurde.

Nahavähk ei peida end

Oluline on tema sõnul teada, et melanoom on seotud päikesega ja päikeselt eralduva UV kiirgusega. „Päikesel ja nahavähil on väga tugev korrelatsioon,“ ütleb ta ning toob näite Austraaliast, kus on väga levinud, et ühel tänaval võib olla mitu nahakliinikut, kes kõik nahavähi diagnostika ja võimaliku raviga tegelevad. Melanoomi avastamine on aktutaalne ka Saksamaal, kus inimestel on iga kahe aasta möödudes soovitus käia kontrollis ja seda alates 18. eluaastast. „Meie mõistes on see nagu sõeluuring.“ Maiste sõnul on oluline mõista, et nahavähk ei teki üleöö. „Kõigepealt tekivad DNA muutused ning me ei tea kunagi, millal ja kas muutused muutuvad pahaloomuliseks ja hakkab arenema nahavähk.“ Siiski on sellel vähil võrreldes teistega üks oluline eelis. Nimelt, on nahavähki enamasti näha, sest melanoomi kõige enamlevinud paige on nahk. Melanoomi puhul ei ole tegemist ainult „vanade“ inimeste haigusega, vaid haigestuda võivad ka noored. Melanoom on potentsiaalselt eluohtlik kui diagnoos hilineb, seetõttu on oluline leida melanoom varakult.

Õnneks on päevitamise kahjulikkus ja teadlikus elanikkonnas uusi suundi võtmas. Üha enam peetakse oluliseks naha kui meie kõige suurema organi hoidmist ja kaitsemist. „Mäletame ju kõik, kuidas suviti sai lausa päevitamisvõitlusi tehtud, et kes on pruunim. Õnneks on paljud teadvustanud siiski, et päevitamine teeb pigem karuteenet tervisele. Kui läheme dermatoloogi vastuvõtule, siis me ei näe mitte ühtegi jumekat dermatoloogi. Võiksime nendest eeskuju võtta.“

70% melanoomidest avastab inimene ise

Tänu Dermtesti tarkvarale on varane melanoomi avastamine kasvanud, sest tänu Dermtesti tarkvarale on võimalik teha kahtlaste sünnimärkide diagnostikat nüüd ka paljudes perearstikeskustes, maakonnahaiglates ning teistes kliinikutes. „Protsess käib tavaliselt nii, et õde pildistab dermatoskoobiga (spetsiaalne valgustusega luup, mis ühendatakse magnetiga telefoni külge) fotod ning täidab nahavähi riskianamneesi ning seejärel saadab konsultatsiooni läbi Dermtesti tarkvara dermatoloogile. Vastused jõuavad patsiendini enamasti paari päeva jooksul,“ selgitab Maiste. Tarkvara ongi mõeldud just mõne üksiku kahtlaste sünnimärgi diagnostikaks. „70% melanoomidest avastabki inimene ise, sest iga inimene saab enda nahka igapäevaselt jälgida.“ Kui on soov kogu keha sünnimärgid üle vaadata, tuleks Maiste sõnul siiski pöörduda dermatoloogi vastuvõtule.

Maiste soovitab inimestel oma sünnimärkide hindamiseks kasutada rahvusvahelist ABCD reeglit. Sünnimärk peaks enamasti sarnanema nii värvilt, kujult kui ka serva poolest sünnimärgi teisele poolele. Laialivalguv, mitmevärviline, kasvav ning ebakorrapäraste värvidega ja servadega sünnimärk võib vajada kontrolli. Kui leiad kehalt sünnimärgi, millel esineb normist niiöelda kõrvalekaldeid, tuleks see lasta spetsialistil üle hinnata.

Nahavähki on mitut tüüpi, Dermtesti fookuses on küll melanoomi varane avastamine, kuid avastatakse ka mittemelanoomseid vähivorme. „Meie eesmärgiks on leida melaoom ülesse varases faasis, kui melanoom pole levinud edasi teistesse kudedesse. Varases faasis leitud melanoom ning õigeaegne ravi tagavad paranemise. Hilisemates faasides on tervenemine juba keerulisem, sest siirded võivad olla edasilevinud teistesse kudedesse sealhulgas lümfidesse,“ selgitab Maiste.

Märkimisväärne saavutus

Eestlaste poolt loodud melanoomi avastamise tarkvara on juba mõnda aega kasutusel ka Saksamaal, rahastatuna sealse BKK VBU kindlustusseltsi poolt. Maiste sõnul oli digitervise lahenduste teise riiki viimine ajamahukas ning keeruline. Seda enam on hea meel, et oleme suutnud tõestada teenuse olulisust, tõhusust ja leidnud usaldusväärsed partnerid ning järjekindla tööga järgmise teetähiseni jõudnud,“ ütleb ta. Olla esimene Eesti tervisetehnoloogia ettevõtte 83-miljoni elanikuga Euroopa suurimas tervisesüsteemis, on märkimisväärne saavutus.

Dermtest on mitmetahuline tarkvara tervishoiutöötajatele võimalus tervishoiuasutustele patsiendifotode halduseks, telekonsultatsioonide tellimiseks. See aitab kaasa kvaliteetse tervishoiuteenuse pakkumisele, jälgimaks krooniliste nahaseisundite paranemise kulgu.

Dermtesti kasutab hetkel üle Eesti rohkem kui 70 tervishoiuasutust, lisaks veel ka mitmed suuremad haiglad.